Vivat Vox Organi v Rimavskom Brezove

Vivat Vox Organi v Rimavskom Brezove

Dnes sme úspešne odštartovali prvý ročník festivalu VIVAT VOX GREGORIANA v rámci 11. ročníka organového festivalu VIVAT VOX ORGANI.
Netajím sa tým, že k chrámovej hudbe mám blízko. Okrem toho, že gregoriánsky chorál je druh umenia, ktorý ma napĺňa a poskytuje mi oddych, má aj vysokú umeleckú hodnotu. Čerpá z neho folklór, čerpali z neho aj velikáni klasickej hudby ako Johann Sebastian Bach či Gustav Mahler. Gregoriánsky chorál znel v gotických chrámoch a práve sem sa ho snažíme vrátiť.
Minulý rok bolo 12 gotických kostolíkov na Gemeri a Malohonte ocenených Značkou európskeho dedičstva. Práve tu sa uskutočnil jeden z prvých koncertov. V evanjelickom kostole a. v. v Rimavskom Brezove.
Aj prostredníctvom takýchto koncertov chceme vrátiť život na miesta, ktoré dýchajú históriou a na ktoré máme právo byť hrdí.
Dnes sme začali prvými dvomi koncertmi a verím, že sme odštartovali nádhernú tradíciu koncertov a výnimočných spevov na výnimočných miestach nášho kraja. 
Do budúceho roka verím, že dostaneme tieto koncerty aj do živého vysielania pre tých, ktorí túto nádheru nemôžu vidieť naživo.

Ondrej Lunter, predseda BBSK
Vivat Vox Organi - Bystrica SiTy